Co oznacza Kurzarbeit DLA PRACOWNIKA? Ile zasiłku otrzymasz? LINK DO KALKULATORA - Informacje w j. polskim - KUG = KURZARBEITERGELD





Co oznacza Kurzarbeit  Praca w niepełnym wymiarze godzin

Ten tekst ma charakter wyłącznie informacyjny.  Nie jest on poradą prawną ani podatkową.  Powstał przy konsultacji z zaprzyjaźnionym prawnikiem oraz przy zaangażowaniu wieloletniej Klientki - Pani Ani, która podjęła się tłumaczenia tekstu na język polski i zrobiła to w dobrej intencji, chcąc pomagać innym. PANI ANIU BARDZO DZIĘKUJĘ :-)















Gdzie udać się po poradę?

Zawsze można skonsultować odpowiedni Urząd Pracy (Agentur für Arbeit) lub oczywiście, jak we wszystkich poradach prawnych udać się do prawnika.

Na stronie Urzędu Pracy jest również zamieszczona broszura informacyjna, podaję 
link. TUTAJ


Co oznacza Kurzarbeit  Praca w niepełnym wymiarze godzin

Na rynku pracy definicja „pracy w niepełnym wymiarze godzin” ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać zwolnieniom pracowników przez firmy, a co się z tym wiąże powstaniem bezrobocia.

Firma chroni w ten sposób doświadczenie, wiedzę i praktykę swoich pracowników, natomiast sami zatrudnieni zachowują dzięki temu wszystkie świadczenia i podstawowe finansowe wynagrodzenie. Pracownicy w tym czasie (mowa tu o czasie, kiedy są zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin) musza liczyć się z przysłowiowym cięciem ich wynagrodzenia- tym samym mniejsza ilość godzin – mniejsza wypłata.  Ten spadek- utrata dochodów będzie, jednakże w pewnej części wypłacony przez urząd pracy- rodzaj dotacji.



Zmniejszona wyplata plus zasiłek (dotacja)

Tym samym nowa wypłata netto przy pracy w niepełnym wymiarze godzin, składać się będzie z dwóch części:
·       pierwsza z nich będzie częścią regularnej wypłaty
·       natomiast druga będzie nazywana Kurzarbeitergeld KUG – zasiłek- dotacja wynikająca z pracy przy niepełnym wymiarze godzin



Kurzarbeitergeld rozumiemy tutaj jako dotację wynikającą z pracy przy niepełnym wymiarze godzin.  Dla niemieckiego Urzędu Pracy (Agentur für Arbeit) jest to o wiele lepsze rozwiązanie- dużo korzystniejsze niż wypłacenie tym wszystkim „poszkodowanym” zasiłku dla bezrobotnych.



Podstawa obliczania wysokości zasiłku wynikającego z pracy przy niepełnym wymiarze godzin

Nie można tutaj wdrażać się zbytnio w szczegóły. Ogólnie rzecz biorąc obliczanie wysokości wynagrodzenia wygląda następująco: Firma pokrywa koszty wynagrodzenia oraz składek socjalnych jedynie w części, w której pracownik dla tej firmy pracuje.  Przykładowo: czas pracy danego pracownika zmniejsza się o 50 % -w takim wypadku firma pokrywa koszty jego wynagrodzenia wraz z podatkami i składkami tylko za 50 % jego wykonanej pracy.

Oprócz tej kwoty pracownik otrzymuje dodatkowo dotacje/ zasiłek, wynikające z pracy przy niepełnym wymiarze godzin. Ta, obliczana będzie na podstawie powstałej różnicy w stosunku do zwykłego dotychczasowego wynagrodzenia wynikającego z regularnych godzin pracy.  Niemiecki urząd pracy wypłaca takiemu pracownikowi 60 % (w przypadku posiadania dzieci 67%) rekompensaty z tytułu utraty wynagrodzenia.


Złożenie wniosku o dotacje wynikające z pracy przy niepełnym wymiarze godzin

Jako pracownik nie musisz martwic się o nic.  Twój pracodawca zrobi to za Ciebie.

Jeśli w umowie o prace, nie ma żadnych regulacji dotyczących pracy w niepełnym wymiarze godzin, musisz się na to zgodzić. Do tego potrzebne będzie tak zwane: oświadczenie o twojej zgodzie, które będziesz musiał podpisać. Jeżeli w obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem znajdujesz się w domu i pracujesz w tak zwanym Home Office -praca w domu- to zostanie przesłane ci to droga pocztowa.


Praca w niepełnym wymiarze godzin podczas kryzysu związanego z koronawirusem

W obecnej sytuacji spowodowanej szybkim tempem rozprzestrzeniania się koronawirusa, parlament niemiecki dnia 13.03.2020 przyjął w trybie natychmiastowym rozporządzenie, które ma na celu wprowadzenie uproszczeń podczas pobierania zasiłków przy wykonywaniu pracy w niepełnym wymiarze godzin.
Celem tych uproszczeń jest przede wszystkim chęć zapobiegania bezrobociu wśród pracowników stałych jak i tych tymczasowych.  Dlatego coraz więcej firm powinno zwracać się od kwietnia do urzędów pracy i korzystać z ich wsparcia.
Oznacza to również, że nawet firmy w których tylko 10 % pracowników obecnie nie pracuje, mogą również przejść na tak zwana prace w niepełnym wymiarze godzin. Rozporządzenie to ma tak zwana moc wsteczna od 01.03.2020 i obowiązuje do 31.12.2020.
Zazwyczaj firmy musza robić wszystko, co możliwe, aby uniknąć prac w niepełnym wymiarze godzin wśród pracowników. Chodzi tutaj o wykorzystanie ich godzinnych kont pracy. 
Rozporządzenie to dotyczy również składek na ubezpieczenia społecznie. Również te będą w pełni zwrócone dla pracodawcy.



WYLICZENIE


Przykład: obliczania zasiłku z tytułu pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Pracownik jest samotny i zarabia regularnie 3.000 euro brutto miesięcznie. Te godziny pracy zostają zmniejszone o 50 %. Zamiast regularnego wynagrodzenia netto w wysokości około 1.970 euro, otrzymuje on obecnie od pracodawcy około 1.135 euro wynagrodzenia netto plus 502 euro zasiłku wynikającego z pracy w niepełnym wymiarze godzin. Razem jest to 1.637 euro. Odpowiada to utracie dochodu w wysokości 333 EUR lub.

LINK DO KALKULATORA, WYLICZ ILE WYPŁATY OTRZYMASZ !KLIKNIJ TUTAJ KALKULATOR!




Jak sytuacja wygląda z urlopem, nadgodzinami, czy też z pozostałymi godzinami?

Firma, która chce ubiegać się o świadczenia, wynikające z pracy w niepełnym wymiarze godzin, musi w pierwszej kolejności zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec utracie pracy lub zmniejszeniu godzin. Tutaj musza pomoc także pracownicy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności pracownicy będą musieli pożegnać się z nadgodzinami, kontami czasowymi, czy tym podobnym.

Jeżeli chodzi o urlop, to nie ma tutaj jasno sprecyzowanej odpowiedzi. W przypadku urlopu, który został już zatwierdzony przez pracodawcę, może być on przez pracodawcę anulowany. W sytuacji pandemicznej jest również całkiem możliwe, że pracownicy otrzymują tylko połowę lub dwie trzecie swoich uprawnień do urlopu i mogą go wykorzystać tylko raz. Tutaj życzenia urlopowe pracowników kontrastują się z pilnymi i poważnymi sytuacjami w firmach.


Ten tekst ma charakter wyłącznie informacyjny.  Nie jest on poradą prawną ani podatkową.  Powstał przy konsultacji z zaprzyjaźnionym prawnikiem oraz przy zaangażowaniu wieloletniej Klientki - Pani Ani, która podjęła się tłumaczenia tekstu na język polski i zrobiła to w dobrej intencji, chcąc pomagać innym. PANI ANIU BARDZO DZIĘKUJĘ :-)





KORONAWIRUS W NIEMCZECH POZOSTAŁE ARTYKUŁY



DANE DO KONTAKTU

Marta Juszczyk
Gärtnerstr. 23
45128 Essen

Tegernseer Landstr. 21
81541 München

E-Mail: martajuszczyk@wp.pl
Tel: 0049 157 772 88350



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowe Biuro w Essen: KSIEGOWOŚĆ, UBEZPIECZENIA, GEWERBE (Oberhausen, Bottop, Gelsenkirchen, Bochum, Herne, Gladbeck, Witten, Wuppertal, Dortmund)