ULGI PODATKOWE I ODROCZENIA PŁATNOŚCI - w związku z koronawirusem


ULGI PODATKOWE I ODROCZENIA PŁATNOŚCI

Boję się tego nazywać ulgami podatkowymi, ponieważ wprowadzone środki pomocowe wcale nie oznaczają, że będziemy płacili mniej podatków lub unikniemy ich w ogóle.
Jakich podatków to dotyczy?


Ten tekst ma charakter wyłącznie informacyjny.  Nie jest on poradą prawną ani podatkową. 



Ministerstwo do spraw Finansów rządu federalnego porozumiało się z ministerstwami krajów związkowych już 19 marca 2020 i ogłosiło środki, które mają ułatwić utrzymanie płynności finansowej dla firm, osób z działalnością gospodarczą lub wykonujących wolny zawód; należą do nich: -  odroczenie płatności podatku


-  zawieszenie postępowania egzekucyjnego w przypadku zaległości podatkowych


-  dopasowanie przedpłat


  Dotyczy to przede wszystkim następujących podatków:


-  podatku dochodowego (Einkommensteuer)


-  podatku VAT (Umsatzsteuer)


-  podatku od osób prawnych (Körperschaftssteuer)


-  podatku solidarnościowego (Solidaritätszuschlag)


 W przypadku odprowadzania podatku potrącanego pracownikowi (Lohnsteuer) nie ma ustalonych odgórnie odroczeń itd., niektóre kraje związkowe oferują przedłużenie czasu płatności podatku za pierwszy kwartał.


Przedłużenie terminu oddania deklaracji podatkowej jest możliwe, w tym celu należy się zgłosić do własnego urzędu skarbowego.





ODROCZENIE PŁATNOŚCI PODATKU


Przedsiębiorcy, którzy zostali bezpośrednio dotknięci przez kryzys mogą przy szczegółowym przedstawieniu swojej sytuacji do 31 grudnia 2020, odroczyć płatność podatku (tych, które są już do zapłaty i tych, które będą niebawem do zapłaty).
Nie jest możliwe odroczenie płatności podatku potrącanego pracownikowi (Lohnsteuer).
Jeśli się zapłaciło podatek nie można otrzymać tymczasowego zwrotu.

Odroczenie płatności podatku może nastąpić z ustaleniem płatności ratalnej lub bez niej. Jeśli ktoś nie może zapłacić podatku jednorazowo, to zaleca się ustalenie płatności ratalnej. Wniosek o odroczenie płatności podatku powinien być złożony z wyprzedzeniem przed terminem płatności podatku, żeby uniknąć upomnień (Mahnung) i groźby wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez Urząd Skarbowy (Vollstreckungsankündigung).

Wnioski o odroczenie nie powinny być odrzucone, gdy podatnik nie będzie mógł przedstawić szczegółowo swoich problemów finansowych związanych z koronawirusem. Przy sprawdzeniu słuszności wniosku o odroczenie podatku nie ma wprowadzonych surowych kryteriów, jeśli chodzi o wymogi, które trzeba spełniać, żeby odroczyć płatność podatku.  Mimo wszystko powinno się przedstawić urzędowi skarbowemu konkretne i wiarygodne informacje, że nie jestem w stanie teraz dokonać płatności np. przez wprowadzone przepisy i zakaz kontaktu z klientami w przypadku kosmetyczek lub radykalne zmniejszenie dochodu poprzez utratę zleceń itd.

Wraz z wnioskiem o odroczenie podatku powinno się złożyć wniosek o umorzenie odsetek za odroczenie płatności podatków, które aktualnie wynoszą 0,5% za miesiąc. Według dokumentów Ministerstwa do spraw Finansów, Urzędy Skarbowe powinny w większości przypadków odstąpić od naliczania odsetek od odroczonych podatków.

Wnioski o odroczenie płatności podatków po 31 grudnia 2020 muszą zostać szczególnie uzasadnione. Całkowite umorzenie płatności podatków może być odrzucone przez Urząd Skarbowy.

WAŻNE: Najlepiej skonsultować sprawę z własnym doradcą podatkowym. Trzeba być świadomym, że podatki te trzeba będzie kiedyś zapłacić. W najgorszym wypadku może to uderzyć ze zdwojoną siłą, ponieważ w roku 2021 trzeba będzie płacić zaległe podatki za rok 2020 i równocześnie podatki i przedpłaty za 2021.

 ZMNIEJSZENIE PRZEDPŁAT NA PODATEK

Większość osób z działalnością gospodarczą, wykonujące wolne zawody, firmy itd. muszą dokonywać kwartalnych przedpłat na podatek dochodowy, solidarnościowy, kościelny, czy też podatek dochodowy od osób prawnych.

Przy udowodnieniu bezpośrednich i znacznych konsekwencji związanych z koronawirusem dla płynności finansowej podatnika, można wnioskować o zmniejszenie lub całkowite zniesienie (zmiana na 0-owe przedpłaty) przedpłat do 31 grudnia 2020 roku.

Powodem do złożenia takiego wniosku może być zamknięcie działalności poprzez urzędowe rozporządzenia np. gabinety kosmetyczne. W przypadku osób żyjących z wynajmu nieruchomości może być to uargumentowane utratą przychodów z powodu nieopłaconych czynszów itd.


 
REZYGNACJA Z DODATKU ZA ZWŁOKĘ (Säumniszuschläge)

Dodatek za zwłokę powstały od czasu opublikowania pisma Ministerstwa do spraw Finansów tj. od 19.03.2020 do 31.12.2020 roku, może zostać umorzony.
Nadrzędne Urzędy Skarbowe poszczególnych krajów związkowych mogą wydać rozporządzenie i również przez akt administracyjny wprowadzić ogólne umorzenie dopłat za zwłokę, wtedy wnioski o umorzenie nie będą konieczne. Im więcej wniosków w sprawie umorzenia dopłat za zwłokę będzie złożonych, tym większe prawdopodobieństwo, że takie rozporządzenie zostanie wprowadzone, żeby odciążyć miejscowe urzędy skarbowe.

Dopłata za zwłokę zostanie naliczona, jeśli termin płatności podatku nie będzie dotrzymany. Dopłata wynosi za każdy rozpoczęty miesiąc (liczone co do dnia) 1% kolejnej, zaokrąglonej sumy zaległego podatku podzielnej przez 50 Euro.

PRZYKŁAD: 12 sierpnia zapłacą Państwo podatek w wysokości 1580 €, którego płatność przypadała na 10 czerwca. Z dniem 11 sierpnia rozpoczyna się trzeci miesiąc. Z tego powodu dodatek za zwłokę zostanie naliczony za trzy miesiące w wysokości 3% od zaokrąglonej sumy. W naszym przypadku zaokrąglona kwota to 1550 €. Dodatek za zwłokę wynosi 46,50 Euro, czyli 3% z 1550 euro. Ta kwota może zostać umorzona przez Urząd Skarbowy.

ZAWIESZENIE WYKONANIA EGZEKUCJI PODATKÓW

Jeśli dłużnik podatkowy jest bezpośrednim i znacznym stopniu dotkniętych kryzysem związanym z koronawirusem, powinien do dnia 31 grudnia 2020 zostać wyłączony z postępowania egzekucyjnego urzędu skarbowego. Dotyczy to wszystkich zaległych podatków lub tych, które będą płatne do 31 grudnia 2020. Dotyczy to w szczególności podatku dochodowego, podatku VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku solidarnościowego.

Jeżeli chodzi o podatki tzw. potrącane, jak na przykład podatek od wynagrodzenia (Lohnsteuer) to pracodawca potrąca go z wypłaty pracownika i odprowadza do Urzędu Skarbowego na poczet jego podatku dochodowego. W niektórych krajach związkowych istnieje możliwość złożenia wniosku o zaniechaniu postępowania egzekucyjnego.


Szczególnie osoby z jednoosobową działalnością gospodarczą i wykonujące wolny zawód, powinny się skontaktować ze swoim urzędem skarbowym, jeśli dostały powiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w najbliższym czasie (Vollstreckungsankündigung). 

W innym przypadku grozi blokada konta bankowego i brak dostępu do gotówki, przyjęcie gotówki posiadanej na przykład w domu.

W takich przypadkach zaleca się niezwłoczne złożenie wniosku o tymczasowe wstrzymanie egzekucji zaległości podatkowych.



REGULACJA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH ZWIĄZKOWYCH

Nadrzędne Urzędy Skarbowe każdego kraju związkowego wprowadziły już w życie wyżej wymienione środki i przychylają się składanym wnioskom. Urzędy Skarbowe krajów związkowych porozumiały się również w kwestii przedpłat na podatek od działalności gospodarczej – Gewerbesteuer. Podatnicy dotknięci kryzysem w stopniu znacznym i bezpośrednio mogą do dnia 31 grudnia 2020, przy szczegółowym przedstawieniu sytuacji finansowej, ubiegać się o zmniejszenie lub zniesienie przedpłat na podatek od działalności gospodarczej.



KONTROLE URZĘDÓW SKARBOWYCH

W związku z tymczasowym zamknięciem wielu firm i wysokim ryzykiem zarażenia, niedozwolone jest przeprowadzanie kontroli podatkowych w pomieszczeniach firmy.


Ten tekst ma charakter wyłącznie informacyjny.  Nie jest on poradą prawną ani podatkową. 




DANE DO KONTAKTU

Marta Juszczyk
Gärtnerstr. 23
45128 Essen

Tegernseer Landstr. 21
81541 München

E-Mail: martajuszczyk@wp.pl
Tel: 0049 157 772 88350

Komentarze

  1. Niestety ja się na tych kwestiach nie za bardzo znam i właśnie dlatego jestem zdania, że warto jest mieć zaufane biuro rachunkowe. W sumie ja już od kilku lat współpracuję z http://duet-sc.pl/ i moim zdaniem to biuro rachunkowe jest na pewno godne polecenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nowe Biuro w Essen: KSIEGOWOŚĆ, UBEZPIECZENIA, GEWERBE (Oberhausen, Bottop, Gelsenkirchen, Bochum, Herne, Gladbeck, Witten, Wuppertal, Dortmund)